Wycena indywidualna

Zapraszamy do kontaktu celem wyceny każdego przypadku indywidualnie, gdyż na skład ceny wykonania przegród budowlanych (ścian, podłóg, dachów, stropów itd) i ociepleń wpływ ma ogromna ilość elementów.

Prosimy przygotować wersję elektroniczną projektu lub/i oczekiwania jaki spełniać ma budynek projektowany przez nas – do czego zachęcamy.

Zapraszamy do Kontaktu >>>

 

Dla bardziej dociekliwych 🙂

Hempcrete nie jest materiałem powszechnie stosowanym jak np cegła. A i dla tej choć istnieje od setek/tysięcy lat można podać koszt wykonania m2 ściany z rozrzutem około 1000% na pytanie: ile kosztuje 1m2?

Może być mur z cegły o grubości 6,5 – 12 – 25- 38 – 51 – 64 i więcej centymetrów. Więcej materiału na m2 i więcej pracy na m2

Jaka ma być wysokość muru? Czy będzie to 2,5 – 3 – 4,5 itd metra?  Czy trzeba angażować rusztowania czy nie?

Jak ma być dokładność wykonania i rodzaj wiązania – czy ściana będzie widoczna czyli ozdobna?

To tylko kilka z pytań jakie zadalibyśmy Państwu / Sobie / Projektowi na pytanie ile kosztuje 1m2 muru z cegły.

Przy hemp-ie sprawa dużo bardziej się komplikuje.

Ile kosztuje m2 ściany z betonu konopnego?

Uprzedzając pytania – nie odpowiadamy na pytania ile kosztuje m3 betonu konopnego. Nie jesteśmy firmą handlującą materiałem a jego kompleksowym wytworzeniem i wbudowaniem. Ponadto stosujemy mieszanki autorskie, których cena nie ma odniesienia do cen mieszanek przykładowych umieszczonych w internecie.

Wyceniając koszt 1 m2 ściany hempcrete musimy płynnie poruszać się w następujących zagadnieniach:

Materiały

Paździerze konopne – „kruszywo”

Paździerze, które wykorzystujemy posiadają odpowiednią jakość do celów budowlanych. Są oczyszczone z pyłu, a także zminimalizowana jest ilość włókna. Frakcja paździerzy pozwana na dokładne ich ułożenie w deskowaniu podczas zagęszczania mieszanki. Wiele z niewielu dostępnych paździerzy nie posiada odpowiednich właściwości do poprawnego budowania.

Czy można stosować tańsze i gorsze jakościowo paździerze? Można, ale my tego nie robimy.

Często słyszy się krzywdzącą opinię, że paździerze to śmieci bo powstają jako odpad produkcyjny. Proszę spróbować uzyskać te „śmieci” za darmo i w dobrej jakości do celów budowlanych – chętnie za nie zapłacimy po cenie produkcji 🙂

Paździerze konopne – czytaj więcej >>>

Spoiwo

Samo wapno hydratyzowane zazwyczaj nie wystarczy z uwagi na powietrzny charakter wiązania. Jako dodatek stosujemy wyłącznie naturalne materiały, które zapewniają wczesne wiązanie hydrauliczne, pozwalające na szybki demontaż deskowania, lecz nieograniczające przepuszczającego parę wodną charakteru kompozytu wapienno-konopnego.

Oczywiście można zastąpić dodatki materiałami mniej naturalnymi lub nie dawać ich wcale – nie wzięlibyśmy jednak odpowiedzialności za materiał z takimi dodatkami.

Spoiwo – czytaj więcej >>>

Mieszanka wapienno-konopna

W zależności od przypadku przegrody stosujemy inny skład, proporcje spoiwa i paździerzy oraz nadajemy inną konsystencję.

Mieszanka czytaj więcej >>>

Ilość mieszanki w ścianie

Nie chodzi tylko o grubość ściany czyli w cm ale także o ilość drewna w konstrukcji nośnej, która ma zostać obłożona a także ilość małych i większych otworów.

Większa ilość drewna zmniejsza zużycie hempcrete w m2 ściany ale także czasami utrudnia jej ułożenie i wymagać może zabiegów zwiększających przyczepność mieszanki do drewna to wszystko przekłada się na różnice cenowe.

Drewno, łączniki, maty trzcinowe, siatki

Gdy zlecają nam państwo pełną przegrodę z konstrukcją drewnianą musimy obliczyć ilość drewna i stosownych do tej ilości łączników do ich spajania, mat i siatek wzmacniających połączenia hempcrete z drewnem. W zaleźności od tych ilości koszt m2 może się bardzo różnić.

Sprzęt i osprzęt

Każda profesjonalna wycena zawiera w sobie cenę sprzętu wykorzystywanego do pracy choć zazwyczaj nie widzimy tej wartości w cenie kosztorysowej. Dlaczego?

Sprzęt trzeba nie tylko kupić ale w czasie pracy ulega zużyciu. Pracę małych sprzętów są pomijalne ale co ze zużyciem silnika dużego mieszalnika wartego kilka tysięcy złotych? Co w sytuacji gdy na budowie nie ma prądu i należy ustawić agregat prądotwórczy na paliwo płynne? Każdy kto pracował z takimi sprzętami powie państwu, że są to niebagatelne koszty.

Czasami w trudnych sytuacjach trzeba także zamówić sprzęt specjalistyczny – specjalne rusztowania, podnośniki, żurawie i dźwigi. To znikoma ilość przypadków ale sytuacje takie mogą się zdarzyć szczególnie przy konstrukcjach.

Kosztuje także wypożyczenie, zakupienie, zużycie deskowań (szalunków). Z każdą budową płyty osb coraz bardziej się wypaczają, ulegają pocięciu na mniejsze elementy, deskowania systemowe uszkadzają itd.

Robocizna

Bardzo ważny element składowy – oceniany na podstawie czasochłonności pracy na wykonanie danego zadania przez naszych pracowników.

Na początku ustawiamy deskowanie. Deskowanie trzeba ustawiać równo we wszystkich płaszczyznach, zakotwić nadając odpowiednią szerokość dla przegrody. Po ułożeniu mieszanki trzeba je zdjąć, oczyścić i przełożyć. Wszystkie te czynności trwają, a trwają tym dłużej im bardziej skomplikowane kształty chcemy uzyskać, im więcej jest otworów do obrobienia i im wyżej są przegrody.

Wiele prac można zmechanizować np. układanie hempa agregatem natryskowo itd (wtedy koszt ten jest przekazywany do sprzętu). Wtedy układa się mieszankę na deskowanie tracone – co jest dodatkowym kosztem.
Jednak układanie mieszanki hempcrete w deskowaniu demontowanym wokół szkieletu, a szczególnie jej ubijanie, wykonywać powinno się ręcznie z wyczuciem nawet jeśli zastosuje się podajnik mechaniczny. Umiejętne ręczne ubijanie pozwala na zachowanie najlepszej gęstości ściany aby nadać jej właściwości cieplne i akustyczne. Nawet w przypadku zwykłego betonu zbyt mocne zagęszczenie źle odbija się na ścianie a w przypadku betonu konopnego tym bardziej musimy działać ostrożnie. Układanie mieszanki trwa i to sporo.

Transport – koszt zakupu materiałów

Nasze materiały bierzemy z wielu miejsc w Polsce i za granicą. Państwa budowy zazwyczaj nie są w pobliżu – materiały trzeba więc dostarczyć często z daleka.

W przypadku paździerzy na same ściany średniej wielkości domku zużyjemy około 1 transportu TIR-em.

W przypadku transportu zza granicy cena materiału potrafi z tego powodu wzrosnąć nawet dwukrotnie.

Zostaje także oczywiście dowiezienie wszystkich materiałów z hurtowni z okolicy budów itd.

Koszty delegacji

Im dalej od naszej siedzby i dłużej trwa budowa tym większe koszty ponosimy na naszą pracę u państwa (noclegi, dojazdy, dopłata za rozłąkę pracowników z rodzinami etc).

Nasz nadzór i doradztwo

W czasie prowadzenia przez nas prac budowlanych zostajemy do państwa dyspozycji w sprawie wyjaśniania wszelkich wątpliwości związanych nie tylko z hempcrete ale i zapewnieniem jego długowiecznego bezawaryjnego funkcjonowania w państwa budynku.

Niewiele firm tak dobrze zna się na zasadach eksploatacji betonu konopnego.

Inne koszty

Istnieje jeszcze wiele innych kosztów wliczanych w cenę 1m2 ściany, które pozwolimy sobie pominąć gdyż są już mniej istotne niż wyżej wymienione.

O kosztach prowadzenia działalności firmy nie rozpiszemy się – to trzeba przeżyć prowadząc własną działalność 🙂

Dla porównania jednak gdybyśmy prowadzili u Państwa wyłącznie nadzór autorski musielibyśmy z każdej opłaconej przez Państwa faktury oddać państwu około. 33% w podatkach.

ZYSKI ZE WSPÓŁPRACY Z NAMI

Bardzo szybko przekonacie się Państwo, że na hempcrete znamy się jak nikt ze względu na połączenie badań naukowych z praktyką wykonawczą i wiedzą budowlaną inżynierów budownictwa.

Wyłapujemy szybko wszelkie błędy projektowe i doradzamy zmiany w taki sposób aby użytkowanie budynku dla Państwa wykonanego trwało latami.

Nasze prace wykonujemy starannie i szybko aby i państwo i brygady pracujące po nas miały ułatwioną pracę (np. tynkarze).

Z oficjalnego zawarcia umowy z naszą firmą płynie wiele korzyści dla Państwa – między innymi gwarancja poprawnie wykonanej pracy i rękojmia na kilka lat.

Zapraszamy do współpracy przy wykonawstwie i projektowaniu

KONTAKT

Dlatego w zależnosci od ww czynnikow 1m2 sciany z hempa (bez konstrukcji) kosztować moze 250-800zł netto.